Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Suchań

Zachodniopomorskie

Ciało kogoś z ciągiem lat podlega zmianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to wyłącznie niewiele z elementów towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej są seniorzy?

Promocja pieluchy Suchań

Choroby wieku starczego to produkt naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, tylko ich wykonanie może przyspieszyć m.in. styl życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często wymagają zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a także uwagi i porad w najciemniejszych czynnościach. Mogą tworzyć kłopot np. z zwykłą toaletą – wtedy stosowane będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej występujące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, są głównie kobiety, ale problem może dotyczyć i mężczyzn. To pewna z najbardziej wstydliwych dolegliwości, o jakiej zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno żyć dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej a jego winą są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Suchań

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dorosłych, ale też zastosować odpowiedni system leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to inna z chorób występujących szczególnie w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia nowości w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i ostatnie jest u osób po 50. lub 60. roku bycia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej skupia się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia świadomości i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw myśli oraz zdarzeń, kłopoty z chronologią pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej poważne, jeśli stary jest pod stałą opieką. Gdy zostanie indywidualny i zapomni ważnych rzeczy – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na klucz, odkręci gaz, wyjdzie jeden na wieś natomiast nie będzie potrafił wrócić – potrafi się to zrobić tragicznie. Zaburzenia pamięci to ciężka i zła dolegliwość, często – mimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Potrafi obecne żyć ale także otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego pracę. Zaburzenia te mogą prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To zaburzenie układu sercowo-naczyniowego występuje głównie u osób po 65. roku życia – cierpi na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, często w wczesnym stadium. Wada jest produktem procesów trwających w naczyniach tętniczych w wagę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, które mogą wywołać lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni styl mieszkania a niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie ogromnych dawek alkoholu, lecz i uwarunkowania genetyczne. Dużo jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, czyli zmienić tryb życia oraz dietę, a także minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i brać preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania pokazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to fakt osób około 60. roku bycia. W podeszłym wieku cukrzyca może trwać bez widocznych objawów. Istnieją jednak czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga lub otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Suchań

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments