Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Kołobrzeg

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej zasady z pewnością utrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka silniejsza niż śmierć”. Teraz na starcie okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w części Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawsko Pomorskie

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w siły Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii posiadanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi bardzo zauważalną i raczej oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkodzie, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W pełnej scenie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć także pięknych dziewczyn i problemie miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawsko Pomorskie

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został powołany na motywach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej prestiżowego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem pewno istnieć wiek reżysera – jest on mniejszy od innego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był zobowiązany za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej relacji z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak potrafi ona sporo elementów współczesnego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy i skutecznych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawsko Pomorskie

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest zastosowanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich pokazywał on szukania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zagadnienia poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi także niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawsko Pomorskie

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje częstych tudzież lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, ale na najpełniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w szerokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zawsze są w złotej formie. Co dużo, można zaryzykować stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka silniejsza niż śmierć” nie jest oczywistym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest częsty raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat kiedy i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na zdrowym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi duży szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Drawsko Pomorskie

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments